Become a Patron!

Alternate Universe

Just Me

Platinum Contributor
Member For 4 Years
Member For 3 Years
I've had a tradition of getting the wife one of these every V-day...
4323-2015_Godiva_GUND_Teddy_bear_10098_01v1W.jpg
Thus showing us that sweet side we all know is there
 

moecat

Platinum Contributor
Member For 4 Years
Member For 3 Years
Member For 2 Years
Member For 1 Year
Member For 5 Years
aren't they piling up like cord wood in the bedroom? :p

seriously, that's very sweet of you. gak.
Actually, the daughter has been getting jealous of these .. but she gets Disney this weekend, so it'll work out fine this year.
 

MKPM

AMG
Diamond Contributor
Member For 4 Years
Member For 3 Years
Member For 2 Years
ECF Refugee
ahh but that is what makes me unique so I personally will just stay true to who I am strange and quirky thats my niche

OK so ignore me I am in a mood again probably lack of sleep
You know that is not an option!
 

Fishee

Gold Contributor
Member For 4 Years
"Gears"

Once again being here recovering over and over.
Torn from the inside from every direction.
Uncontrolled creations of the entire world.
Making us just a device for you.
Making us someone to be abused.
Making us desperate.
Making us desperate and confused.
Our gears are wearing down to nothing because of you.
Oh the feeling of being machines.
Created for you. Our gears are wearing down to nothing because of you.

 

Ld3441

Silver Contributor
Member For 4 Years
Member For 3 Years
The price of juice these days took me by surprise.
Since I have been DIY'ing for over a year I have not bought ANY premixed.

When @franciscan was raving about his juice I thought I might give it a try.... until I saw the price.
I can not force myself to pull the trigger on a 30ml bottle knowing I could make gallons for that. LOL
I know it is cheaper than buying cigs (for me and how I vape) and if I didn't DIY I'd likely buy it.
Yea, I would probably love it so I better leave that one alone.
 

Fishee

Gold Contributor
Member For 4 Years
The price of juice these days took me by surprise.
Since I have been DIY'ing for over a year I have not bought ANY premixed.

When @franciscan was raving about his juice I thought I might give it a try.... until I saw the price.
I can not force myself to pull the trigger on a 30ml bottle knowing I could make gallons for that. LOL
I know it is cheaper than buying cigs (for me and how I vape) and if I didn't DIY I'd likely buy it.
Yea, I would probably love it so I better leave that one alone.

I go through 10 to 20 ml a day and just cannot bring myself to buy premixed even for cheap.
I enjoy my own mixes and am able to peddle enough of it to keep me vaping basically for free.
Free is very very nice especially considering the amount of liquid I go through
 

moecat

Platinum Contributor
Member For 4 Years
Member For 3 Years
Member For 2 Years
Member For 1 Year
Member For 5 Years
The price of juice these days took me by surprise.
Since I have been DIY'ing for over a year I have not bought ANY premixed.

When @franciscan was raving about his juice I thought I might give it a try.... until I saw the price.
I can not force myself to pull the trigger on a 30ml bottle knowing I could make gallons for that. LOL
I know it is cheaper than buying cigs (for me and how I vape) and if I didn't DIY I'd likely buy it.
Yea, I would probably love it so I better leave that one alone.
I with you, but from a somewhat different perspective.

I would DIY if I trusted myself in handling/mixing/etc. hazardous chemicals.

The way I judge yea/nay on buying juice is (based on strictly personal usage):
- 5ml / day
- I want MAJOR savings compared to cigarettes, so the daily cost should be $3.50 or less per day (including tax and shipping)
- Therefore, 30 ml bottle of juice should be no more than $21 after tax and shipping
 

glassgrl

Gold Contributor
Member For 4 Years
Member For 3 Years
Member For 2 Years
Member For 1 Year
Member For 5 Years
Buncha pancake lovers. OK, I stopped at World Market and got Red Velvet (total impulse 2fer buy) or Southern Pecan pancake mixes. They didn't have the macadamia nut one that I like. Or I could make plain. But...I have to run to the PO quick. brb :)
 

Ld3441

Silver Contributor
Member For 4 Years
Member For 3 Years
I with you, but from a somewhat different perspective.

I would DIY if I trusted myself in handling/mixing/etc. hazardous chemicals.

The way I judge yea/nay on buying juice is (based on strictly personal usage):
- 5ml / day
- I want MAJOR savings compared to cigarettes, so the daily cost should be $3.50 or less per day (including tax and shipping)
- Therefore, 30 ml bottle of juice should be no more than $21 after tax and shipping

It does make a difference having children in the house too.
DIY is not hard but like anything you have to respect what you are working with.
I know the price of juice is still cheaper than smoking but compared to what I paid before it was a shock. LOL

You are right of course $21 for 30ml is still a good savings over cigs.
I am cheap.....
 

VU Sponsors

Top