Any places you reccomend buying stuff from?Yes absolutely.. a lot depends also on what you wish to make and the path you take with it. But if you start off just making a couple of good recipes and only buying flavors as you need for a recipe to try.. then it's very cost effective.. if you get into DIY and want tons of flavors it can cost more. but compared to smoking it's very cost effective.. I can make 120 ml's of a juice I really like for about 75 to 90 cents. Others may cost as much as 1.75 ;p
Is it worth making your own juice? How does cost compare to buying? How much would i have to spend to make 90ml vs buying 90ml
Sent from my 5054N using Tapatalk
Is there any market for home made juice? Would i be able to sell once i got good enough?Initially it will cost more to get started buying flavors, PG, VG, NIC, scale, syringes, bottles, etc.
How many flavors you buy at first, and will you even like them?
Can you make 90ml of juice that tastes good right off the bat?
Bit of trial and error, and buying + trying more flavors + time + patience, it will happen eventually.
But those of us that have been doing DIY for some time now, can make 90ml of good juice cheaper than vendor stuff.
I only make 15ml batches tho cause I get tired of the same thing.
And buying VG/PG/NIC in larger quantities saves some $$ over the long term.
Could easily spend 100.00 on flavors, and another 100.00 on PG/VG?NIC alone.
But you can start with smaller amounts to just try it out.
Is there any market for home made juice? Would i be able to sell once i got good enough?
Sent from my 5054N using Tapatalk
Ok one more question, i like cereal flavors, like treasured blends rainbow milk, so how would i go about making that? Is it a flavoring that i buy or a mixture?Due to all the new FED regs. on E-Juice it would be quite a pain.
And many of the smaller shops are closed, or will be soon.
But nothing says you couldn't make juice for a few friends and/or family on the side.
Store front or internet sales not so easy anymore.
Ok one more question, i like cereal flavors, like treasured blends rainbow milk, so how would i go about making that? Is it a flavoring that i buy or a mixture?
Sent from my 5054N using Tapatalk
I know the one i like is a fruity taste, thinks for all the help, this forum is super helpful and friendlyMost likely it's a house blend of several unknown flavors, you would have to try and "clone it", which can be quite frustrating and time consuming.
Not knowing what that one tastes like myself it's quite difficult to guess.
But...
A couple of different brands make a "Rainbow Sherbet", (FW)Flavor West being one of them.
Rainbow Sherbet is usually a mixture of several fruits, but it also could be a "home brew" of several different flavors and/or brands.
(CAP)Capella makes one called Cereal 27 that's a cereal type.
(TFA, or Fa)The Flavor Apprentice makes one called "Crunch Cereal", or sometimes called "Berry Crunch" that's pretty good even alone.
TFA Dairy Milk is good for adding some "Milk" for cereal types.
FW Hazelnut is also used in many cereal types.
Check out this thread for cereal topic:
http://vapingunderground.com/threads/the-cereal-mixing-megathread.69753/
If you already have all of your hardware and base, sure, but $200 is a goodish estimate for a startup with plenty of flavor choices.$200. You got ripped off... I think i have a grand total of about $25 invested in supplies not counting liquids. Ingredients have cost about $200... in total over the last year.
Sent from my SCH-I605 using Tapatalk
$200. You got ripped off... I think i have a grand total of about $25 invested in supplies not counting liquids. Ingredients have cost about $200... in total over the last year.
Sent from my SCH-I605 using Tapatalk
Meant supplies and flavors and pg and vg and nic.
Yeah, but you said $200 to start.......... I started with a $35 dollar order that included syringes, flavorings, VG PG and Nic base. I already had a scale. Since I have spent about $60 every 3 or 4 months to restock.
Yes.... DIY is cheaper, at least 50% and as much as 90% cheaper and worth the effort.
Great thread http://vapingunderground.com/threads/guide-to-mixing-by-weight.22891/Is it worth making your own juice? How does cost compare to buying? How much would i have to spend to make 90ml vs buying 90ml
Sent from my 5054N using Tapatalk